Lohusa Şerbeti
Lohusa Şerbeti

Lohusa şerbeti doğumdan sonra kaynatılır ve doğumu müjdelemek için sürahilerle akrabalara, yakın dostlara, komşulara gönderilirmiş. Bebek erkek ise sürahinin boynuna kırmızı kurdele, kız ise ağzına gaz boyaması denilen kırmızı tülbent bağlanır, daha sonraki günlerde “gözünüz aydın”a gelen konuklara da gümüş zarflı bardaklarla ikram edilirmiş. Şerbet tatlı olduğu için yanında peksimet veya galeta ikram edilirmiş. Büyükler lohusa şekerinin süt yapma özelliğine sahip olduğunu söylerler. Birçok yörede yapılması adet haline gelmiştir. Adana Yöresinde Kaynar denilmektedir.

Hangi malzemeler kullanılmaktadır?

Tüm malzemeler aktardan alınacağı için gramla ifade edilmiştir.Siz ikram edeceğiniz kişi sayısına göre arttırabilirsiniz.
– Lohusa şekeri  500 gr ( Aktarlarda satılmaktadır. Kilosu 20 lira civarındadır. Hem renk vermesi hem de tat açısından gerek duyulmaktadır.)
– Toz şeker
– Karanfil
– Havlıcan 50 gr
– Kabuk Tarçın 5-6 tane
– Zencefil 50 gr
– Su ( Yeteri kadar )

Nasıl Yapılır?

Lohusa Şerbeti Fotoğrafları
Lohusa Şerbeti Fotoğrafları

1. Lohusa şekeri, toz şeker ve suyu geniş bir tencereye alın.
2. Orta ateşte tüm şeker eriyene kadar kaynatın, şeker eridikten sonra yaklaşık 20 dk daha kısık ateşte şerbeti kaynatın.
3. Bir parça tülbentin içine çubuk tarçın ve karanfilleri koyarak ağzını bağlayın.
4. Kaynamakta olan şerbetin içine bu küçük paketi atın ve şerbeti 15 dakika daha kaynatın.
5. Kaynaya şerbetin altını kapatın ve soğuduğunda sürahilere doldurarak buzdolabına alın.
6. Eğer tatlı gelirse biraz soğuk su ile sulandırabilirsiniz.
Havlıcan ,tarçın,karanfil ve zencefil bir tülbentin içine konularak ağzı bağlanarak ta kaynatılabilir. Süzülerek servis yapılır. Hem sıcak hem de soğuk olarak ikram edilebilir. Dövülmüş ceviz katılarak sıcak içildiğinde ayrı bir güzellik katmaktadır.

Kaynak: Neslos.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here