Şeker Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığının anlamı kan şekerimizin belli bir oranda yükselmesi demektir. Günümüzde ileri yaş gurubuna dahil birçok kişide gözlenen diyabet – şeker hastalığı şikayetine son zamanlarda gençler  ve orta yaşlı kişilerde de karşılaşılabilmektedir. Yani ben daha gencim bende şeker hastalığı diyabet olmaz demek başımıza büyük sorunlar açabilmektedir. Diyabet her yaştan kişiye hitap eden bir hastalıktır. Alınan verilere göre Türkiye’de Her 100 kişiden 7 kişi şeker hastasıdır.

Şeker Hastalığı – Diyabet çok kötü sonuclar doğurabilir. Bunun için çok dikkatli olunmalı ve her 6 ayda bir genel kontrolden geçilmesi gerekmektedir.

Vücudumuza aldığımız şeker bize sadece kalori verir. Bunun dışında vücut için hiçbir faydası yoktur. Şeker yenildiği zaman insulin salgılanımı uyrılacağı için açlık hissi uyandırır. Diyet yapan insanlar kan şekerlerinin düştüğünü bahane ederek şeker alımına ihtiyacı olduğunu düşünür. Oysa vücuda alınan tüm besinler ve şekerler glikoza dönüşmektedir. Bu yüzden kişi hiç şeker yemese de diyete bağlı olarak kan şekeri düşmez.

Şeker haricinde kullanılan tatlandırıcılar da insan vücudunda ciddi sağlık sorunlarının nedenleri arasında yer alabilir. Uzun süre ve çok yüksek düzeyde alınan tatlandırıcıların kanser yapıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu ürünlerin insülin salınımı üzerinde şeker kadar etkileri yoktur, bu yüzden normal şekerden daha iyi oldukları düşünülebilir. Rafine beyaz şeker yerine, daha az kalori içeren ve mineral tuzlarla vitaminler açsından da daha zengin olan balı tercih etmek organizma açısından çok daha yararlıdır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

  • Agız kuruluğu: Şeker hastalığı diyabet belirtilerinden biri agız kuruluğudur. Her  yaşanan agız kuruluğu diyabet belirtisi değildir. Bunu unutmayınız
  • Çok su içme ve aşırı susama: Üstteki sebebimize bağlı olarak agız kuruluğundan dolayı sürekli su içme gereksinimi duyarız
  • Sık idrara çıkma: Diyabet hastalığının belirtisi olan çok su içme den dolayı sık idrara çıkarız fakat yine bu sık idrara çıkma her zaman şeker hastalığı belirtisi değildir.
  • Kilo kaybı: Şeker hastalığı belirtilerinden biriside kilo kaybıdır
  • Halsizlik: Diyabet belirtilerinden biri de halsizliktir kişiler çabuk yorulur ve halsizlik baş gösterir
  • Nefes Kokusu: Şeker hastalığının bir  belirtiside nefes kokusudur.

Şeker Hastalığına Yakalanma Nedenleri

Şeker hastalığının (diyabetin) belirtilerine biraz değindik. Şimdi bu şeker hastalığına sebep olan etmenler neler birazda onlara göz atalım.

Hareketsiz bir yaşam tarzı: Hareketsiz sürekli oturarak ya da bünyenin çalışmaması kişinin diyabet hastalığına yakalanmasına sebep olabilir.

Kalıtım: Şeker hastalığı büyük oranda kalıtım yani ırsi olarak gözükmektedir. Büyükanne, Dede, Anne veya Babanın diyabet hastası olması bireyin diyabet hastalığı riski taşıdığına göstergedir. Kardeşlerde diyabet – şeker hastası olan bireylerin de şeker hastası olma olasılığı yüksektir. Bu bireyler kendilerine dikkat etmelidir.

Hipertansiyon: Şeker hastalığı ile paralel olarak gözükebilr.

Kolesterol: Yüksek kolesterol da şeker hastalığına sebep olabilmektedir.

Fazla kilo: Fazla kilo Kolesterolun yüksek olmasına sebep olmaktadır ve karaciğerin işleyişini azaltmaktadır bunun için fazla kilolar şeker hastalığına sebep olur.

Şeker hastalığı kangren felç göz hastalıklarının yanında kalp ve damar sistemimizi doğrudan etkiemektedir.

Diyabet Hastalığı Özellikleri

Diyabet hastalarında damar sertliğinden dolayı yaralar geç iyileşir.

Diyabetik hastaların kişisel bakım ürünleri diş fırçası tırmak makası vs. diğer bireylerden  ayrı olmalıdır.

İnsilün direnci: İnsülinin şekeri düşürememesidir. Şeker Hastalığı bulunan insanlarda en çok karşılaşılan durumların başında gelir.

Şeker hastalığının yani diyabetin belirtilerinden bahsettik peki bu şeker hastalığına diyabete sebep olan etmenler neler birazda onlara göz atalım

Hareketsiz bir yaşam tarzı : Hareketsiz sürekli oturarak ya da bünye nin çalışmaması dolayısı ile diyabet olunabilir

Kalıtım : şeker  hastalığı büyük oranda kalıtım yani ırsi olarak gözükmektedir. Ailesinde diyabet şeker hastası olan bireylerin de şeker hastası olma olasılığı yüksektir. Bu bireyler kendilerine dikkat etmelidir.

Hipertansiyon : Şeker hastalığı ile paralel olarak gözükebilr.

Kolesterol : Yüksek kolesterol da şeker hastalığına sebep olabilmektedir.

Fazla kilo : Fazla kilo Kolesterolun yüksek olmasına sebep olmaktadır ve karaciğerin işleyişini azaltmaktadır bunun için fazla kilolar şeker hastalığına sebep olur.

Şeker hastalığı kangren felç göz hastalıklarına sebep olmaktadır.ve kalp ve damar sistemimizi doğrudan etkiemektedir.

Diyabet in Özellikleri.

Diyabet hastalarında yaralar geç iyileşir damar sertliğinden dolayı

Diyabetik hastaların kişisel bakım ürünleri diş fırçası tırmak makası vs … diğer bireylerden  ayrı olmalıdır.

İnsilün direnci : İnsülinin şekeri düşürememesidir.


Benzer Yazılar:

Yorum Yapın