Lahana Salatası
Lahana Salatası

Lahana B, C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besin olan lahana, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kimyasal bir madde içerir. Bol miktarda arsenik, kükürt ve vitaminleri ile kanı temizleyip cildi güzelleştirdiğini, bol idrar söktürdüğünü, vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri idrarla dışarı attığını bildiriyor. Beyaz, kırmızı ve kara lahana gibi türleri vardır.

Uzmanlar, sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamininin, mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruduğunu, oralardaki yaraların iyileşmesini sağladığını da vurgulayarak, bu sebzenin, yaşlanmayı önleyici ve kalp krizine karşı koruyan bir mineral kabul edilen selenyumun kaynağı olduğunu hatırlatıyor.

Lahana Selüliti Ortadan Kaldırıyor

Kadınların en büyük kabusu olan selülitler, lahana ile ortalama üç haftada sona eriyor. Ayrıca beyaz lahana yaz aylarında fit olmak isteyenlere kalıcı kilo kaybı yaşatıyor. Vücudu toksinlerden arındırıyor, kolon kanserini önlemenin yanında kan şekerini kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor.

3-4 adet beyaz lahana yaprağını parçalamadan, kaynamakta olan yarım litre suya atın ve hafif ateşte ağzı kapalı olarak 15 dakika pişirin. Sabah ve akşam aç veya tok bir su bardağı için. Her üç günde bir 3 gün ara vererek 21 gün devam edin. Bu uygulamadan sonra 21 gün yeniden ara verin. Sadece haftada bir defa sabah ve akşam bir su bardağı şeklinde selülitler yok olana kadar devam edin. Sonucu göreceksiniz.

Lahananın Faydaları

 • Vücut direncini arttırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Mikrop öldürücüdür.
 • Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur.
 • Kansızlık çekenlere ve astımlılara faydalıdır.
 • Öksürüğü keser, balgamı azaltır.
 • Cinsel gücü ve isteği arttırır.
 • İştah açıcıdır.
 • İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.
 • Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır.
 • Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır.
 • Kandaki şeker oranını azaltır.
 • Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir.
 • Sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır.

Lahana Nasıl Kullanılır

Lahana genellikle yemeklerde kullanılmasının yanında çiğ olarak ve turşusu yapılarak da tüketilebilir. Ayrıca, sıkılıp lahana suyu çıkarılabilir. Lahana haşlamasının suyu nezle ve öksürüğe iyi gelir. Lahana tohumları kurt düşürücüdür. Yumurta akı ile karıştırılıp merhem haline getirildikten sonra yanıklara sürülürse faydası görülür. Lahana suyu cilde canlılık verir, sivilceli ciltlere de faydalıdır.

Faydalı Bilgi

Bir yara, yanık yahut böcek sokması vak’asında, o bölgeye iyice ezilmiş bir lahana yaprağı koymak, hem ağrıyı dindirir, hem de yaranın hızla iyileşmesini sağlar. Bu çeşit rahatsızlıklarda lahana haşlanarak, ezdirilerek yahut ütüyle ısıtılarak kullanılabilir. Lahana yapraklarının bir dönemler sargı bezi yerine kullanıldığına ilişkin belgeler mevcuttur.

Adale, siyatik, romatizma ve nevralji gibi rahatsızlıklarda, hasta bölgeye, bir tülbent içine konularak uygulanan sıcak lahana lapası ağrı dindirici etki sağlar. Hatta bel ağrısı çeken köylülerin ağrıyan bölgeye kuşak içinde lahana yaprağı koydukları da bilinmektedir. Lahana, çiğ yahut ağzı sıkı kapalı bir tencerede kendi buğusuyla pişirildiği taktirde mideye zararlı etkisi ortadan kalkar…

Bütün bu önemli etkilerinden yararlanmak için lahananın diyetimize katılması ve daha sık yenilmesi uzmanlarca öğütlenmektedir.

Dikkat: Lahana tüm Turpgiller gibi bedenin iyot emilimini azaltır. Haftada 2-3 kezden çok lahana yiyen kişiler, iyotlu besin ya da iyotlu tuz almayı ihmal etmemelidir, özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde durum böyledir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here