Taze Fasülye
Taze Fasülye

Fasülye, tam bir protein deposu olmanın yanında A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Lif açısından da zengindir. Taze fasülyenin vücudun çalışmasını, gelişmesini ve tamirini sağladığını vurgulayan uzmanlar fasülyeyi genç – ihtiyar herkese tavsiye ediyor. Uzmanlar, taze fasülyenin pankreas bezesini, böbrekleri, karaciğeri ve kalbi kuvvetlendirdiğini, albümin ve şekerde de çok fayda verdiğini bu yüzden fasülyenin sofralarımızdaki önemine dikkat çekiyorlar.

Tazesiyle kurusuyla mükemmel bir besin olan ve sağlığa yararlı birçok etkisi bulunan Fasülye’leri veren bitkiler, Baklagiller’dendir. Anayurdu Amerika kıtası olan ve on altıncı yüzyılda Avrupa’ya getirilip oradan tüm dünyaya yayılarak yetiştirilmeye başlanan fasülyeler, genellikle biryıllık sarılgan otsu bitkilerdir. Birçok türü bulunan fasülyeler, sırık fasülyeleri ve bodur fasülyeler olarak iki ana gruba ayrılır.

Sırık fasülyelerinin çalı, ayşekadın, şeker ve barbunya gibi türleri; bodur fasülyelerin yer ve ferasetsiz adı verilen türleri vardır. Önceki yıllarda soya ve börülceler fasülye grupları içinde sayılırken son zamanlarda kendi özel başlıkları altında tanıtılmaktadır. Sırık fasülyeleri 3 metreye kadar boylanabilirken yer fasülyelerinde boylanma çok daha az olur. Fasülye bitkilerinin yuvarlak kesitli dayanıklı gövdeleri; türlere göre rengi yeşilin tonlarında değişen, sapları farklı uzunlukta olan ve uçları sivri yaprakları vardır.

Fasülyenin yaprakları güneşten fazla hoşlanmadığı için, yaprak sapının gövdeye bağlandığı yerdeki şişkinlikler sapları hareket ettirerek yaprağın güneşe karşı meyilli durmasını sağlar. Fasülye bitkisinin çiçekleri türlere göre beyaz, sarı, kırmızı ve morumsu renk tonlarında olur. Erselik özellik de taşıyan bu çiçekler, kendi kendini döller. Döllenen çiçekler bir badıç (bakla) oluşturur. Bu badıcın içinde bitkinin tohumları, çeşitli türlere göre sayıları 4-10 arasında değişerek oluşur.

Fasülye tohumları (çekirdekleri) gene türlere göre beyaz, bej, siyah, kahverengi, kırmızı ya da vişne renginde veya çok değişen renklerde lekeli olur. Fasülye bitkisinin taze sebze olarak tüketilen badıcında göz önüne alınan en önemli özellik, badıcın yanlarında gömülü olarak uzanan kılçığıdır. Bitkinin ıslah çalışmalarında, kılçığın en ince hale getirilmesi amaçlanır.

Fasülyenin kurumuş badıcı ayıklandığında ortaya çıkan tohumları kuru sebze olarak tüketilir. Taze ve kurusuyla fasülye, Türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerinin başında gelmektedir.

Fasülyenin Faydaları: Vücuda güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Vücudun gelişimini ve onarımını destekler. Kemikleri güçlendirir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarında etkilidir. Böbrekleri kuvvetlendirir. Böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirir ve kalp çarpıntısını giderir. Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı faydalı olur.

Fasülye Yemeği Nasıl Hazırlanır?

Tanelerinden ve yapraklarından faydalanılır. Fasülye, taze ve kuru olarak yemeklerde kullanılır. Zehirlenmelerden sonra yenirse iyileşmeyi hızlandırır. Kullanmadan önce bir gün kadar suda bekletilirse gaz yapıcı özelliği gider.

Malzemeler

 • 1/2 kg. taze fasulye
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1-2 adet kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 1 adet sivri biber
 • 3 adet domates
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 çay bardağı su
 • Tuz
 • Pulbiber (benim ilavem)

Fasülye Yemeği Tarifi

Soğanları ince doğrayın ve tencerenin altına yayın. Domateslerin kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın. Domateslerden bir tanesini soğanların üzerine koyun. Sarımsakları ve biberi doğrayıp ekleyin. Taze fasulyeleri ayıklayıp tencereye koyun. Kalan domatesleri fasulyelerin üzerine koyun. Tuzunu şekerini serpin. Dilerseniz pul biber ekleyin.

Soğuk suyu ve zeytinyağını yemeğin üzerine gezdirerek dökün. Önce orta ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte fasulye suyunu çekene kadar pişirin. Ilık ya da soğuk olarak servis yapın.

Fasülyenin Besin Değeri

Çeşitli türlerdeki taze fasülyelerin 100 gramının içerdiği ortalama besin değerleri şöylece sıralanabilir: 25-103 kalori; 1,6-8,4 gr. protein; 5,4 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 1-6.7 gr. lif; 37 mgr. fosfor; 37-50 mgr. kalsiyum; 0,6-2,5 mgr. demir; 4 mgr. sodyum; 151-420 mgr. potasyum; l mgr. çinko; 540 IU A vitamini; 0,07 mgr. B1 vitamini; 0,9 mgr. B2 vitamini; 0,5 mgr. B3 vitamini; 42 mcgr. folik asit ve 12 mgr. C vitamini.

Oysa, kuru fasülyenin besin değerleri çok yüksektir. 100 gr. kuru fasülyenin ortalama besin değerleri şöyle sıralanabilir: 340 kalori: 23 gr. protein: 21.2 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 1,6 gr. yağ; 1,5 gr. lif; 148 mgr. fosfor: 144 mgr. kalsiyum: 7,8 mgr. demir: 416 mgr. potasyum: 0.65 mgr. B1 vitamini: 0,22 mgr. B2 vitamini: 2,4 mgr. B3 vitamini ve 1.1 mgr. E vitamini. İşte bu nedenle uzmanlar, kuru fasülyenin sıkça tüketilmesini öğütlemektedir.

Fasülyenin Sağlığımıza Faydaları

 • Fasülyeler kandaki kötü kolesterol düzeyini önemli ölçüde düşürürler. ABD’de son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda, diyetlerinde düzenli olarak çeşitli fasülyelere yer veren kişilerin, üç haftalık böyle bir diyetten sonra kötü kolesterol düzeylerinde %19’lara varan düşüşlerin yaşandığını saptamıştır.
 • Potasyum oram yüksek olan fasülyelerin düzenli olarak alımı, yüksek tansiyonu düşürmektedir.
 • Zengin lif içeriğiyle fasülyeler, peklik (kabızlık) çeken kişilere iyi gelir, ayrıca kalınbağırsak ve hemoroit sorunları çekenler de fasülyelerden yararlanmalıdır.
 • Fasülyeler, yüksek oranlı demir içeriğiyle kansızlığı ve folik asit içeriğiyle gebe kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma riskini en aza indirir.
 • Fasülyeler, ensülin ve kan sekeri düzeyini kontrol altında tutarak seker hastalarına yardımcı olurlar.
 • Fasülyeler, yüksek oranlı antioksidan içeriğiyle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır: Bu bağlamda, özellikle kadınlarda meme kanserleri ve genellikle kalınbağırsak kanserleri sayılabilir.

İşte sağlığa yararlı bu pek önemli etkilerinden faydalanılmak üzere kuru fasülyelerin günde 55-60 gr. ve taze fasülyelerin 100-120 gr’lık bir miktarının günlük diyetimize katılarak alınması uzmanlarca öğütlenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here